ضوابط طراحی نما (راهبردی)

 

در ضوابط طراحی نما آمده است : قبل از آغاز طراحی نما، لازم است یکی از دوسبک کلاسیک یا مدرن را انتخاب کنید. در سبک کلاسیک استفاده از (کتیبه، قوس، تناسب و تقارن و سرستون) تحت نظر است و در سبک مدرن از (مصالح جدید، خطوط و سطوح صاف، انعطاف عناصر بدون پیچیدگی و…) استفاده می‌شود.

توجه! برای پیروی از ضوابط طراحی نما ، استفاده از نما‌های کلاسیک برای پلاک‌هایی که سقف آن‌ها دارای شیب می‌باشد، ممنوع است. در صورت هماهنگی با ساختمان‌ها مجاور، استفاده از هر دو سبک بلامانع است و مشکلی ایجاد نمی کند.

ضوابط طراحی نما در طراحی خط آسمان:

بر اساس ضوابط طراحی نما ، استفاده از الحاقات تئینی و نمایشی مانند (گچ بری، لوزی و مجسمه) در خط آسمان ممنوع بوده و استفاده آن در کل بدنه یا نما، غیر قانونی است. برای سقف‌های شیبدار، باید از مصالحی از جنس سفال طبرستان یا روف متمایل به رنگ آجری یا سفالی استفاده شود. از جمله ضوابط طراحی خط آسمان به صورت برجسته، استفاده از عناصری ماننده پروفیل در قرنیز بالای بام (طیف رنگی روشن – تیره) یا چوب در شکست‌ها، با خطوط صاف، منظم و دارای شکست‌های منطقی است.

ضوابط طراحی مربوط به جنس و رنگ مصالح:

در ضوابط طراحی نما، طراحی بدنه اصلی به دو صورت قابل انجام است:

در صورتی که از یک نوع مصالح در بدنه استفاده شود (موارد زیر الزامی است):

استفاده از مطالح تیره، مصالح روشن مانند تراورتن کرم یا سفید، سیمان شسته روشن و… به همراه چفت ممنوع است.
ضروی است از سنگ ازاره تراورتن خاکستری یا قهوه ای استفاده شود.
پروفیل قهوه‌ای یا با طرح چوب استفاده شود.
در قرنیز بام (تخت و شیبدار) از پروفیل قهوه‌ای یا به طرح چوب استفاده شود.
در صورتی که از ترکیب چند نوع مصالح در بدنه استفاده شود(موارد زیر الزامی است):

توصیه می‌شود از موارد زیر برای جلوگیری از یکنواختی و ایجاد تنوع بصری در بدنه نما با ترکیب چند مصالح و با ایجاد حجم (فرورفتگی و برجستگی) استفاده شود:

استفاده از تراورتن سفید، کرم یا چفت (با بندکشی خاکستری) + سنگ قیچی (سیلور دودی، شکلاتی، گردویی، بژ، لیمویی و قرمز) یا سنگ بادبر  ، تراورتن بافت دار (تیشه‌ای زرین نشده) + چوب قابل استفاده در نما (mdf)  یا آجر نمای نسوز با طرح انگلیسی به رنگ (قرمز، قهوه‌ای و..) با انجام بندکشی به رنگ روشن ، سنگ ازاره

 

ضوابط طراحی نما در خط نشست زمین:

در خط نشست زمین، استفاده از سنگ ازاره تیره رنگ به ارتفاع حداقل ۴۰ سانتی متر و مصالح مصرفی تراورتن قهوه‌ای یا خاکستری سیلور به طوری که با رنگ غالب بدنه متناسب باشد الزامی است.(اندازه ارائه شده می‌تواند، به فاصله زمین تا همکف امتداد داشته باشد.)

ضوابط طراحی ورودی

در موارد زیر، به ضوابط طراحی نما در زمینه طراحی ورودی پرداخته ایم:

هماهنگی مصالح استفاده شده در بدنه نما با جنس مصالح استفاده شده در ورودی (دیوار حیاط و ورودی گذرگاهی)
الزامی است که ورودی اصلی ساختمان با طراحی پیش فضای ورودی (فضای عقب نشینی) با کمینه ۴۰ و بیشینه ۱٫۵۰ سانتی متر و استفاده از باغچه‌ها و فلاورباکس (جعبه گل) با توجه به تناسب با فضای ساختمان انجام شود.
تناسب ارتفاع به عرض و سردر ورودی بین ۲۰-۳۰ رعایت شود.

 

درب، پنجره و بالکن در ضوابط طراحی نما :

 

با توجه به عملکرد فضای کلی ساختمان، نوع، فرم و ابعاد پنجره ها باید طراحی شوند. حداقل ۱٫۲ در ۱٫۲ و حداکثر ۱٫۵ در۸
طراحی ابعاد پنجره‌های باکس پله، یک دوم پنجره‌های اصلی ، الزامی است و استفاده از پنجره‌های سرتاسری جهت باکس پله ممنوع است.
در ضوابط طراحی نما آمده است : نباید از شیشه رفلکس در نما استفاده شود و در مقابل، استفاده از شیشه دوجداره upvc در نما الزامی است.
نمی‌توان صرفا از نرده در تراس استفاده کرد و این موضوع تنها در صورت ترکیب با مصالح بنایی مجاز است.
همچنین رعایت مدولاسیون برای عدم یکنواختی و ایجاد تنوع بصری در پنجره‌ها توصیه می‌شود.

 

دکوراسیون داخل ویلا طراحی داخلی رستورانبازسازی ساختماندکوراسیون ویترین مغازهطراحی داخلی منزلدکوراسیون اداری مدرنشرکت طراحی داخلی , طراحی مطب دکتر , طراحی داخلی طلا فروشی

دوشنبه 21 اسفند 1396
بؤلوملر :